Stále častěji slyšíme o klimatické krizi. Ale jak se to stalo a jak se to projevuje? Globální teploty rostou kvůli lidské činnosti a změna klimatu nyní ohrožuje každý aspekt lidského života. Pokud lidé nedostanou své činy pod kontrolu, zažijí katastrofální oteplení se zhoršujícími se suchy, větším vzestupem hladiny moří a masovým vymíráním druhů.
Co je změna klimatu?
Klima je průměrné počasí na určitém místě za mnoho let. Změna klimatu je posun v těchto průměrných podmínkách. Rychlá změna klimatu, kterou nyní pozorujeme, je způsobena hlavně tím, že lidé používají ropu, plyn a uhlí pro své domovy, továrny a dopravu. Spalováním těchto fosilních paliv se uvolňují skleníkové plyny – většinou oxid uhličitý (CO2). Tyto plyny zachycují sluneční teplo a způsobují nárůst teploty planety. Svět je nyní asi o 1,2 °C teplejší než v 19. století – a množství CO2 v atmosféře se zvýšilo o 50 %. Růst teplot musí být zpomalen, pokud se máme vyhnout nejhorším dopadům změny klimatu. Vědci tvrdí, že globální oteplování se musí do roku 2100 udržet na 1,5 °C. Ale pokud nebudou podniknuty žádné další kroky, planeta by se mohla do konce tohoto století stále ohřát o více než 2 °C. Pokud se nic neudělá, vědci se domnívají, že globální oteplování by v budoucnu mohlo překročit 4 °C, což povede k ničivým vlnám veder, milionům lidí přijdou o domovy kvůli stoupající hladině moří a nevratné ztrátě rostlinných a živočišných druhů.
Jaký je dopad klimatických změn?
Extrémní výkyvy počasí již sílí a ohrožují životy a živobytí. S dalším oteplováním by se některé oblasti mohly stát neobyvatelnými, protože zemědělská půda se mění v poušť. V jiných regionech je tomu naopak, extrémní srážky způsobují historické záplavy. Nejvíce budou trpět lidé v chudších zemích, protože nemají peníze na přizpůsobení se změně klimatu. Mnoho farem v rozvojových zemích již musí snášet příliš horké klima, a to se bude jen zhoršovat. Požáry jsou stále častější, protože změna klimatu zvyšuje riziko horkého a suchého počasí. A jak bude zmrzlá půda na místech, jako je Sibiř, tát, do atmosféry se uvolní staletí zachycené skleníkové plyny, které zhorší změnu klimatu. V teplejším světě budou zvířata hůře hledat potravu a vodu, které potřebují k životu. Lední medvědi by například mohli vyhynout, když roztaje led, na který se spoléhají, a sloni budou mít problém najít 150–300 litrů vody denně, kterou potřebují.
Jak budou ovlivněny konkrétní části světa?
- Spojené království a Evropa budou vystaveny záplavám způsobeným extrémními dešti
- Země na Blízkém východě zažijí extrémní vlny veder a zemědělská půda se může změnit v poušť
- Ostrovní země v Pacifiku by mohly zmizet pod stoupajícím mořem
- Mnoho afrických zemí pravděpodobně trpí suchem a nedostatkem potravin
- Sucho je pravděpodobné na západě USA, zatímco v jiných oblastech budou bouřky intenzivnější
- Austrálie bude pravděpodobně trpět extrémními horky a suchem