Mobilní telefon považuje většina lidí za to nejdůležitější. Používají ho ke komunikaci, placení, zábavě a používají nespočet aplikací. Málokdo ví, že od prvního mobilního hovoru uplynulo půl století. Byl vyroben 3. dubna 1973 zaměstnancem Motoroly Martinem Bellem. Mobilní služby nyní využívá více než 5 miliard lidí a více než polovina z nich jsou uživatelé chytrých telefonů.
Víte, kolik lidí je bez telefonu?
Dá se v dnešní době vůbec fungovat bez telefonu? Vzhledem k tomu, že ke každodenním úkonům a komunikaci s úřady slouží různé aplikace, je pro mnoho lidí nemyslitelné nemít telefon. Přesto se mnoho lidí rozhodne telefon nevlastnit, a nejde jen o seniory nebo lidi bez přátel nebo bez domova.
Začněme zeměmi, které mají nejvíce telefonů. Jižní Korea je světovým lídrem v adopci chytrých telefonů – je to jediná země, kde má mobilní telefon 100 % dospělé populace. V Jižní Koreji vlastní chytrý telefon 95 % dospělých a 5 % má běžný mobilní telefon.
Podobný obrázek je v Izraeli, Nizozemsku a Švédsku, kde více než 85 % dospělých má chytré telefony a pouhá 2 % nemají mobilní telefon vůbec.
V Polsku a Rusku, kde 30 % a 34 % dospělých používá běžné mobilní telefony, je míra vlastnictví chytrých telefonů výrazně nižší, a to 63 % a 59 %. Vyplývá to z údajů Pew Research Center.
Kde malí lidé telefonují nejméně?
Jde především o rozvojové země. Indie má také malý počet mobilních telefonů. 75 % dospělých v Indii nemá chytrý telefon, ačkoli 40 % vlastní mobilní telefon.