Fakta, která jste o telefonech nevěděli

6. 12. 2021

Home » Fakta, která jste o telefonech nevěděli

Víte něco o historii telefonů? Víte, které jsou nejprodávanější? Existuje mnoho zajímavých faktů o chytrých telefonech, které většina lidí neví. Je to jedno z nejdůležitějších zařízení, které používáme, a přesto o nich víme tak málo. Zde je několik zajímavých faktů o telefonech, které by vás mohly překvapit.

První smartphone

První „smartphone“ pochází z roku 1997. Toto je jeden z nejlepších faktů o mobilních telefonech

Řeč je o Ericssonu GS88 „Penelope“, prvním mobilním telefonu, kterému se říká „smartphone“. Tento termín se krátce poté stal populárním po celém světě.

Nejprodávanějším mobilním telefonem je Nokia 1100

K dnešnímu dni se ho prodalo 250 milionů kusů a je považován za jeden z nejodolnějších telefonů, jaký byl kdy vytvořen, což pravděpodobně vysvětluje tento úspěch.

Hodinky a budíky zmizí

Před příchodem telefonů měl prakticky každý na nočním stolku budík a na zápěstí hodinky. Statistiky říkají, že po nástupu smartphonů přibližně 60 % uživatelů přestalo používat budíky a hodinky, protože jsou součástí smartphonů.

Existuje závislost na mobilních telefonech zvaná nomofobie

Touto fobií z lidí, kteří se bojí opustit svůj domov bez mobilního telefonu, trpí kolem 200 milionů lidských bytostí. Existuje také anglický termín „ringxiety“, který se používá k popisu pocitu, že slyšíte zvonit telefon, když ve skutečnosti nezvoní. Dalším oblíbeným pojmem je „phubbing“, který popisuje chování člověka, který v důsledku používání mobilního telefonu ignoruje vše kolem sebe.

V průměru zkontrolujeme mobilní telefon asi 150krát denně

Ačkoli je velmi pravděpodobné, že lidé trpící nomofobií to dělají mnohem častěji, než je průměr, říká se, že telefon kontrolujeme v průměru každých 6 minut. Nechce se vám kontrolovat telefon? Raději si přečtěte tento článek a uložte si jej na později.

V našem světě je již více mobilních telefonů než lidí

Děje se tak proto, že počet lidí, kteří mají na světě mobilní telefon, je velmi vysoký a stále roste. Každý člověk vlastní v průměru 1,5 telefonu.

Nejdražší mobilní telefon na světě stojí 95,5 milionu dolarů

Jmenuje se Falcon Supernova Pink Diamond iPhone 6, který má pouzdro z 18karátového zlata a velký růžový diamant na zadní straně. Naštěstí pro nás existuje také dostupnější verze tohoto telefonu, kterou můžete získat za pouhých 48,5 milionu dolarů.

Mobilní telefony obsahují mnohem více bakterií než toaleta

Podle více studií je počet bakterií na obrazovkách mobilních telefonů 20 až 30krát vyšší než v záchodové míse. To je tedy dobrý důvod, proč si to nedávat do úst, nemyslíte?

Termín Bluetooth pochází od severského krále

Hovoříme o dánském a norském králi z 10. století, Haraldu Blatandovi, nesprávně přeloženém do angličtiny jako Harald Bluetooth. Tento král dokázal sjednotit norské, švédské a dánské kmeny a převést je na křesťanství. Další vodítko, abychom se ujistili, že máme pravdu – logo Bluetooth kombinuje runy Hagall a Berkana, které odpovídají iniciálám Haralda Bluetooth.

Ve Finsku je házení mobilem sport

Nejlepší na tom je, že se také koná každoročně a probíhá od roku 2000. Dosavadní rekord na dálku je stanoven na 97 metrů pro muže a 40 metrů pro ženy.

Mobil je také ve vesmíru