Je výroba telefonu šetrná k životnímu prostředí? Samozřejmě ne, není to dřevěný nástroj, je to zařízení plné elektronických součástek. Přestože se mobilní telefon může zdát jako malé zařízení, dopad každého kousku je na naši planetu opravdu výrazný. Uhlíkovou stopu nevytváří jen výroba telefonů, ale také jejich používání.
Uhlíková stopa výroby telefonů
Existuje několik různých prvků, které tvoří uhlíkovou stopu výroby telefonů. Musíme vzít v úvahu použité materiály (jako jsou kovy), energii použitou na provoz továrny a přepravu komponentů, obalů a finálních produktů. Na základě těchto hodnot předpokládejme, že uhlíková stopa průměrného mobilního telefonu je 70 kg CO2 každý rok.
Očekává se, že průměrný člověk se dožije 81 let a průměrné dítě by mělo dostat svůj první telefon ve věku 10 let. Průměrný člověk má tedy telefon asi 71 let, což odpovídá 4 970 kg CO2. To odpovídá 7,5násobku letu z Londýna do New Yorku.
To nezní tak špatně, ale nezapomeňte, že na celém světě je více než 5 miliard mobilních uživatelů.
Uhlíková stopa používání a nabíjení telefonu
Každodenní používání telefonu má větší dopad na životní prostředí než jen jeho výroba. Provoz datových center a infrastruktury, které vám umožní uskutečňovat videohovory, zveřejňovat selfie a streamovat televizi, vyžaduje spoustu energie. Jednominutový hovor z mobilu na mobil vyprodukuje 0,1 g CO2, odeslání textové zprávy (SMS) vyprodukuje 0,014 g CO2 a použití 1 GB dat spotřebuje 0,3 kg CO2.
Průměrný uživatel vygeneruje používáním (hovory, zprávy a data) a nabíjením přibližně 16,7 kg CO2 ročně. To odpovídá přibližně 25 % uhlíkové stopy vašich smartphonů.